Sosyal Projeler

Sağlık ve Spor Projesi

2020 yılının Mart ayından itibaren ülkemizin ve dünyanın gündeminde olan Covid-19 pandemisi ve pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak adına toplumdan her kesit yaşamlarını yeni normale uyum sağlamak için köklü değişiklere gitmek zorunda kaldı. Bu süreçte psikolojik ve fiziksel yönden uyum sağlamakta ve gerekli gelişimlerini sürdürebilmekte en çok zorlanan gruplardan biri de çocuklar oldu.
HKÜ SEM, günün çoğunluğunu kapalı ve kısıtlı alanlarda geçiren çocukların gerekli fiziksel ve sosyal gelişimlerini desteklemek amacıyla İstanbul Avrupa Yakasında bulunan Kocamustafapaşa Sevgi Evleri Çocuk Yuvası işbirliği içinde çocuklara yönelik spor etkinlikleri projesi yürütmektedir.
Proje kapsamında, 6-12 yaş grubundaki çocukları beden eğitimi öğretmenleri ile buluşturarak spor eğitimleri gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede, çocukların beden koordinasyonu, sürdürülebilir dikkat, mekanda konum, mekan ilişkileri, esneklik, temel hareket, ritim ve kuvvet becerileri geliştirilmektedir. Etkinliklerde, iç disiplin, sağlıklı bir kişinin özellikleri, hedef belirleme, grupla oyun, iletişim becerileri, özgüven, fiziki güç ile ilgili farkındalık, duyarlılık gibi konular da ele alınarak çocukların sosyal gelişimleri de güçlendirilmektedir.
Projenin devamında çocukların ilgilendikleri spor dallarıyla tanıştırılması ve seçtikleri sporlarda ilerlemeleri hedeflenmektedir.